Turktime

Kız Kulesi’nde 'genişleme' iddiasına mimarından yanıt: Kıyı stabilizasyonu yaptık

Restorasyon projesinin danışmanlarından mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu. İstanbul’un simge yapılarından Kız Kulesi’nin restorasyonunda sona gelindi. Kulenin yarın düzenlenecek ışık ve lazer gösterisiyle açılacağı belirtdi.
ABONE OL
Abone Ol
Kız Kulesi’nde 'genişleme' iddiasına mimarından yanıt: Kıyı stabilizasyonu yaptık
Haberler / Kültür
10 Mayıs 2023 Çarşamba 09:06
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Restorasyon projesinin danışmanlarından mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

Çalışmaların aynı kontürler korunarak yapıldığını belirten Ahunbay, “Aslında alanda genişleme yok. Kız Kulesi’nin etrafındaki zemine dalga çarpıyordu. Rüzgâr ve lodosla da beraber altı oyuluyordu. Biz de kıyı stabilizasyonu yaptık. Derine giden kazıklar çakıldı” dedi. Yapıya zarar gelmemesi için dalgakıran tarzı bir taş branda yapıldığını belirten Ahunbay, “Dalganın yüzeye çıkmaması ve genişleme olmaması için çalışmalar yapıldı” diye konuştu.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime