Turktime

Siyasetin modaya etkisi! Winner ceket, kırmızı kazak, fötr şapka...

Tarih boyunca farklı siyasetçiler farklı kıyafet seçimleriyle adeta aynileşti. İşte siyasilerin isimlerle özdeşleşen kıyafetleri...
ABONE OL
Abone Ol
Siyasetin modaya etkisi! Winner ceket, kırmızı kazak, fötr şapka...
Haberler / Kültür
26 Nisan 2023 Çarşamba 14:23
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Winner Erdoğan ceketi’ tanımlamasını marka olarak düşünerek yanıt vermesi gündemde. 

Pankartta yazan ‘winner ceketi’ aslında Erdoğan’ın sıklıkla giymeyi tercih ettiği kareli ceketi tanımlıyordu. O ceket, bir bakıma Erdoğan ile özdeş hale gelmiş, büyük mitinglerde o ceketleri tercih etmişti. 

Tarih boyunca farklı siyasetçiler farklı kıyafet seçimleriyle adeta aynileşti.

Mustafa Kemal Atatürk - Smokin ve gömleği

Smokin giydiği kareler ise modaya adeta yön veriyor. Öyle ki Atatürk’ün gömlek yakası tercihi, moda tarihine ‘Ata yaka gömlek’ olarak geçecek ve günümüzde de kullanılacaktı. 

Süleyman demirel - Fötr şapka

Süleyman Demirel’in fötr şapkası bir sembol olmuştu. Karikatürleri bile onsuz çizilmezdi. Her yere şapkasıyla gider, başından hiç çıkarmaz; gidemediği resepsiyonlara bile şapkasını yollardı. Kapmak isteyenlerle çekişir; gönül almak istediğinde hediye ederdi. 

Siyasete atıldığı ilk yıllarda köylülerin sesi haline gelen Demirel, kendisine kasketi daha çok yakıştırmış ama Bülent Ecevit daha önce kullandığı için ona da fötr kalmış. Demirel, fötr şapkası için “Ama ben de bir stil getirdim. Arkaya doğru ve yan kullanarak” derdi. 

Meral Akşener - Kırmızı ceket

Meral Akşener'i yıllardır takım elbiseleriyle gördük. 2018 yılında kırmızı ceket giymeye başlayan Akşener, içine giydiği beyaz gömlekle bir 'ikon' haline gelmişti. Katıldığı bir YouTube kanalında o kararı nasıl aldığını şöyle anlatıyor:

2018’de bir arkadaşım bana tavsiye etmişti “Mecliste hep erkek, herkes aynı giyiniyor, fark yarat” demişti. Ben de heyecanla karşılamıştım bu fikri. Kırmızı ceketler silsilesine son verdimi bıktım”

Kemal Kılıçdaroğlu - Yürüyüş ayakkabısı

Kemal Kılıçdaroğlu, 2017 yılında düzenlediği ‘Adalet Yürüyüşü’ süresince Skechers marka siyah ayakkabılar giymişti. Ankara Güvenpark'tan başlayıp  İstanbul Maltepe'ye kadar süren yürüyüşte giyilen bu ayakkabılar Kılıçdaroğlu ile özdeşleşince 2022 yılında CHP’li İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekillerine bir mektup ve birer çift bu ayakkabıdan yollamıştı. 

Erkan Baş - Kırmızı kazak

Katıldığı bir programda kıyafet seçimiyle eleştirilen Türkiye İşçi Partisi (TİP) lideri Erkan Baş’ın kırmızı kazağını es geçmemek gerek… Baş'ın giydiği ve bin 500 TL olduğu iddia edilen kazak tartışmaları beraberinde getirmiş, iktidara yakın isimler TİP liderini 'kazak' üzerinden hedef almıştı. Daha sonra katıldığı bir programda eleştirilere yanıt veren Baş şunları söylemişti:

"O kazağa bin 500 lira vermedim. Uzun zaman önce aldığım bir kazak. Fiyatı 7-8 kat artmış. Ama yurttaşın siyasetçiyi sorgulaması önemli bir kazanım. Şükürler olsun ki bizim tartışılacak tek şeyimiz kazağımız." 

Bülent Ecevit - Mavi gömlek ve kasket

Bülent Ecevit, giydiği mavi gömleklerle erkek modasına yeni bir yön vermiş ve ‘Ecevit mavisi gömlek’deyişini hayatımıza sokmuştu. Klasik gömleğin tonu hep aynı maviydi. Neden mavi gömlek giydiğini, eşi Rahşan Ecevit 2005 yılında katıldığı bir programda şöyle anlatmıştı:

“Bülent, bir kamyon kasasının üzerine çıkarak halka seslenirdi. Ben de kamyonun arkasında dururdum. Tabii Bülent konuşurken, herkes de kamyona çıkardı ve Bülent aralarında görünmezdi. Mitingtekiler aralarında, ‘Hangisi Ecevit?’ diye sorarlardı. Ben de yanlarında olduğum için (O gün Bülent mavi gömlek giymişti) ‘İşte o mavi gömlekli.’ dedim. O günden sonra Bülent hep mavi gömlek giymeye başladı. Mavi gökyüzünü, gökyüzü özgürlüğü, özgürlük de barışı temsil eden güvercini sembolize eder. Bunlar, partimizin sembolü oldular.” 

Bülent Ecevit sembolü olan, adıyla anılan bir diğer aksesuar ‘kasket’ti. Süleyman Demirel’in fötr şapkaya yönlenme sebebi olan bu kasket 2013 yılında Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili’ye hediye edilen kasketi Kemal Kılıçdaroğlu da giymişti. 

Ekrem İmamoğlu - Kıvrık kollar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptığı hararetli konuşmalarda ceketini çıkarıp kollarını sıvamasıyla bir marka haline geldi. Öyle ki “İmamoğlu kolları sıvadı” başlıklı haberlerin sayısı bir hayli fazla. 

KAYNAK: ODATV

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime