Turktime

Mona Lisa tablosunun sırrı çözüldü mü?

Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunun arka plandaki görüntünün gizemi çözüldü. Sanat tarihi alanındaki bir uzman, Mona Lisa tablosunun arka planındaki görüntünün şu an harabeye dönmüş bir Toskana köprüsü olduğunu ileri sürdü.
ABONE OL
Abone Ol
Mona Lisa tablosunun sırrı çözüldü mü?
Haberler / Kültür
5 Mayıs 2023 Cuma 14:39
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Yüz yılın dehası olarak kabul edilen Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü eseri Mona Lisa ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. 

Silvano Vinceti isimli bir sanat tarihçisi, tablodaki görüntülerle ilgili dikkat çeken bir ayrıntıyı açıkladı.

Vinceti, Mona Lisa tablosunun arka planında yer alan taş köprünün Toskana’da olduğunu öne sürdü. The Telegraph’ın haberine göre; sanat tarihçisi Silvano Vinceti, 16. yüzyıl tablosunda tasvir edilen üst geçidin, küçük bir İtalyan köyü olan Laterina’da Arno Nehri üzerinde uzanan Romito köprüsü olduğunu iddia etti.

Vincenti, insansız hava aracı görüntüleri, bölgenin fotoğrafları ve tarihi belgelerini inceledikten sonra resimdeki köprüyle ilgili teşhisinin doğru olduğundan şüphesi olmadığının da altını çizdi.

Daha önce de Leoardo da Vinci’nin köprüyü Toskana’da bulunan Bobbio ve Buriano’daki yapılardan sonra modellediği söylenmişti. Buna karşı çıkan Vinceti, bahsedilen köprülerin hiçbirinin dört kemeri olmadığını savunuyor.

Tarihçiler de şu anda sadece tek bir kemeri bozulmamış halde kalan Romito köprüsünün eskiden dört kemerli olduğuna inanıyor. Kemerin 18. yüzyılda muhtemelen bir sel nedeniyle ağır hasar gördüğünden şüpheleniliyor. Hatta dördüncü kemerin temelinin hala nehir kıyısının karşı tarafındaki çalılıklar arasında bulunabileceği iddia ediliyor.

Rönesans sanatçısının hangi köprüyü gerçekten tasvir ettiği asla kesin olarak bilinemeyecek olsa da Laterina Belediye Başkanı Simona Neri, tablo ile olası bir bağlantının turistleri köye çekeceğini umuyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime