Turktime

Londra Tasarım Bienali'nde Türkiye'yi 'Açık Yapıt' projesi temsil ediyor

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 40'tan fazla sanatçının ilham veren dünya lideri tasarımlarını sergileyeceği Londra Tasarım Bienali'nde Türkiye'den Melek Zeynep Bulut'un "Açık Yapıt" adlı çalışması izleyiciyle buluşacak.
ABONE OL
Abone Ol
Londra Tasarım Bienali'nde Türkiye'yi 'Açık Yapıt' projesi temsil ediyor
Haberler / Kültür
8 Mayıs 2023 Pazartesi 11:10
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Londra Tasarım Bienali 2023'ün Türkiye Pavyonu'nda, sanatçı ve mimar Melek Zeynep Bulut tarafından tasarlanan "Açık Yapıt" projesi sergilenecek.

Bu yıl 1-25 Haziran tarihlerinde Londra'daki Somerset House'da gerçekleştirilecek etkinliğin teması "Küresel oyun: İş birliklerini Yeniden Eşleme" olarak açıklandı.

Her edisyonda yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bienalde Türkiye Pavyonu avluda yer alacak.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 40'tan fazla sanatçının, küresel zorluklarla yüzleşen ve izleyicilere ilham veren dünya lideri tasarımlarını sergileyeceği fuarda Türkiye'yi Bulut'un "Açık Yapıt" çalışması temsil edecek.

Akustik ve mimari danışmanlığını Celaleddin Çelik'in üstlendiği projede inşaat mühendisi Mehmet Selim Ökten ile Erdem Kazım Demirkıran, Emrah Bural ve Asude Nur Sancaktutan yer alıyor.

Sanatçı Bulut, Londra'da sergilenecek eserlerini şöyle açıklıyor:

"Açık Yapıt, performatif bir mekan, tiyatral bir geçişler sergilemesidir. 'Eşik, dönüşüm' metaforlarının etrafında şekillenir, insanlık tarihi boyunca güç, sınırları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan bu kavramların anlamları üzerinde tartışmayı temel alır. Tıpkı bir enstrüman gibi çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve dolaşım planı ziyaretçinin de dahil oluşu ile bir değiş tokuş olur. Yerleştirme, bilinçli olarak anıtsal bir diziliş ve büyüklükle öne çıkarken ziyaretçilerin bu deneysel mekana temas etmesi ile bu dokunulmazlık, seslilik ve esneklikle buluşur. Kapılar bilinçli olarak birbiri ile bağlanıp bir duvar ya da koridor oluşturmaz. Aksine tüm parçalarıyla kendini açmış, açık bir karşılama gibi davranır. Tasarımcı burada tamamen geri çekilmiştir, bir form oluşturmaz, insanlık tarihi boyunca yerleşmiş formlar burada konuşuyor olur, yalnızca ona aracılık eder. Algı ve maddenin tüm duyulara hitap etmesini sağlamak ve orada bir bilinç değişikliği, madde üzerinden bir zihinsel performans yaratmak esaslardan biridir."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime