Turktime

Sanayinin siber güvenliği Konya'dan sağlanacak!

Konya'da hizmet veren teknoloji kampüsünde sanayi kuruluşlarına karşı yapılan siber saldırılara yönelik çözümler üzerinde çalışılıyor.
ABONE OL
Abone Ol
Sanayinin siber güvenliği Konya'dan sağlanacak!
Haberler / Teknoloji
21 Mayıs 2022 Cumartesi 13:31
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, dünya genelinde bir günde çok sayıda siber saldırı gerçekleştiğini söyledi.

Son yıllarda tüm dünyada çok hızlı bir dijitalleşme yaşandığına işaret eden Öztürk, bunun siber güvenlik zafiyetlerini de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Siber tedbirler alınmadığı takdirde dijital dünyadaki maddi ve manevi varlıkların büyük tehlike altında olduğunu belirten Öztürk, "Odamızda, üniversitemizde, eğitim ve teknoloji kampüsümüzde yeni dijital dünyaya uyum göstermek için salgından önce büyük bir dönüşüm başlatmıştık. Salgın dijitalleşmenin artması sürecini daha da hızlandırdı. Öncesinden altyapı hazırlıklarımız olduğu için hızlı şekilde gelişim sağladık." diye konuştu.

"SIZMA TESTLERİ YAPIYORUZ"

Öztürk, askeri ihtiyaçlar, gıda ve enerji güvenliği ihtiyaçlarına siber güvenliğin de eklendiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Anlık binlerce siber saldırının yaşanabildiği bir dünyadayız. Artık herkes tüm bilgilerini dijital ortamlarda saklıyor. Banka transferlerinden tutun da aklınıza gelen her şey, bütün çalışmalar artık dijital platformlarda yapılıyor. Bizim 25 bin üyemiz var. Hem kurumlarımızın hem de üyelerimizin siber güvenlik ihtiyacını karşılamak için bir siber güvenlik merkezi kurduk. Her bir üyemiz için sızma testleri yapıyoruz. Siber anlamda hangi noktalarda açıkları var, zaafları neler, bunları tespit edip rapor hazırlayacağız ve güvenlik açıklarını gidereceğiz. Bununla beraber kampüsümüzde şehrimiz ve ülkemiz için siber güvenlik uzmanları da yetiştiriyoruz. İlk uzman adaylarımızın eğitim süreci başladı."

"KISA BİR SÜREÇ DEĞİL"

Oda üyelerinin, siber güvenlik tedbiri almamalarından kaynaklı olarak zaman zaman büyük ekonomik zararlara ve zaman kayıplarına uğradıkları yönündeki şikayetlerinin arttığına dikkati çeken Öztürk, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar üyelerimize destek olup emniyet kısmını yönetmeye çalıştık fakat salgın siber güvenlik ihtiyacını müthiş şekilde artırınca siber güvenlik merkezimizi kurduk. Kendi Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulumuz var zaten. Üniversitemizde bilgisayar mühendisliği bölümümüz var. Buralardan aldığımız bu sektöre ilgi duyan genç kardeşlerimizi, şehrimize ve ülkemize siber güvenlik uzmanı olarak yetiştireceğiz. Tabii siber güvenlik uzmanı yetiştirmek de kısa bir süreç değil. Öncelikle teorik eğitimleri olacak. Kampüsümüz pratik iş de yaptığı için uygulamalı olarak da kendilerini yetiştirecekler. Yetişen uzmanlarımızın bir kısmını burada değerlendireceğiz. Bir kısmı başka firmalarda çalışacak. Önceliğimiz, üyelerimizin ihtiyacını karşılamak ama ardından Türkiye'ye, hatta yurt dışına da hitap edeceğiz."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime