Turktime

Cahit Zarifoğlu mezarı başında anıldı

Şair ve yazar Cahit Zarifoğlu kabri başında anıldı. stanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve Küplüce Cahit Zarifoğlu İlkokulu öğrencileri ile Zarifoğlu'nun ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.
ABONE OL
Abone Ol
Cahit Zarifoğlu mezarı başında anıldı
Haberler / Kültür
7 Haziran 2024 Cuma 19:08
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Şair ve yazar Cahit Zarifoğlu, vefatının 37. yılında Küplüce Mezarlığı'ndaki kabri başında okunan Kur'an-ı Kerim ve dualarla yad edildi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve Küplüce Cahit Zarifoğlu İlkokulu öğrencileri ile Zarifoğlu'nun ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

Yılmaz, okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından yaptığı konuşmada, Zarifoğlu'nun edebiyat çevrelerince Mavera dergisiyle tanındığını, çocuklar için de Gül Çocuk dergisini yayınladığını söyledi.

Zarifoğlu'nun Türk edebiyatı ve kültüründeki önemine dikkati çeken Yılmaz, "Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak milletimize hizmet etmiş insanlarımızı anmaya, onları hatırlamaya ve hatırlatmaya gayret ediyoruz. Çünkü bir millet sadece hayatta olanlarıyla yaşamaz, geride bıraktıklarıyla beraber yaşar." dedi.

Coşkun Yılmaz, kültür ve edebiyata değer katanların, ardından gelenler onları yaşattığı sürece, yaşamaya devam edeceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"O kıymetli insanlar yaptıkları, ahlakları, ilim ve irfanlarıyla yol göstermeye devam eder. Marifet ehli insanlar için 'Hayattayken kınındaki kılıç, vefat ettikten sonra da kınından çıkan kılıç' derler. Cahit Zarifoğlu'nun da Allah'ın sevgili, veli, dost kullarından olduğuna inanıyorum. Gönüllerimizde böyle bir yeri var. Mezar başı programlarını da önemsiyorum. İstiyorum ki mezarlarımızı, mezarlıklarımızı unutmayalım. Nesillerimize bunu bir miras olarak bırakalım. Bizde, ölüm bir hayat şeklidir. Biz ölüleriyle yaşayan bir milletiz. Cahit Zarifoğlu ile aynı gün vefat eden Abdurrahim Karakoç ve Mevlana İdris Zengin'i de rahmetle anıyorum."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime