Turktime

Süperstar Ajda Pekkan

Birçok unutulmaz şarkıyı seslendiren ve her dönem adından söz ettirmeyi başaran Ajda Pekkan, yaşında rağmen sahip olduğu genç görüntüsüyle de dikkat çekmekte. Peki Ajda Pekkan kimdir?
ABONE OL
Abone Ol
Süperstar Ajda Pekkan
Haberler / Portreler
20 Ekim 2021 Çarşamba 00:43
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / 1970'lerden bu yana "Süperstar" lakabıyla anılan ve Sen Mutlu Ol, Sevdim Seni, Seni Seçtim, Aynen Öyle gibi eserleriyle hafızalara kazınan Ajda Pekkan kimdir? İşte detaylar...

12 Şubat 1946 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Ajda Pekkan'ın tam ismi Ayşe Ajda Pekkan’dır. “Süperstar” lakabıyla anılmaktadır. Babası Rıdvan Pekkan deniz subayı, annesi Nevin Dobruca ev hanımıdır.Çocukluğu babasının işi dolayısıyla Kocaeli / Gölcük’te geçirmiştir. Çamlıca Kız Lisesi’nde öğrenciyken şarkıcı olmak istemiştir. Kız kardeşi Semiramis’in desteği ile birlikte 1962 yılında dönemin popüler gece kulübü olan  Çatı’nın sahibi İlham Gencer’e ulaşarak, sahneye adım atmıştır.

KARİYER HAYATI:

1963’te Ses dergisinin açtığı sinema oyunculuğu yarışmasına katılarak birinci olmuştur. Sanat hayatı boyunca daha birçok filmde rol alan Pekkan aynı zamanda pek çok filmde şarkıcı olarak da bulunmuştur. 1963’te “Adanalı Tayfur” filminde seslendirdiği “Göz Göz Değdi Bana” şarkısı plak olarak da basılmıştır. 1967 yılına kadar kırk yedi sinema filminde rol almıştır.1970’lerde Fecri Ebcioğlu’nun desteğiyle ses sanatçısı olarak ününü pekiştiirmiştir.

1970´li yıllarda müzik dünyasına adım atan Pekkan, 1975-76’lı yıllarda, sözlerini Fikret Şeneş’in yazdığı, düzenlemesini Noray Demirci’nin yaptığı “Hoş Gör Sen”, 1977 yılında seslendirdiği Fransızca parça “Viens Dans Ma Vie” filmlerde yer almıştır. Türk pop müziğinin ilk aşaması diyebileceğimiz “aranjman” modasının ilk ürünlerini verenlerden biri de odur. 1973 yılında Avrupa’nın ünlü müzikholü Olympia’da verdiği konserle hem dış dünyaya açılmayı sağladı, hem de Türkiye’nin mutlu azınlığından “Süperstar” unvanını almayı başarmnıştır. Yedi sene kadar Fransa’da kaldıktan sonra ülkesine dönerek Ülkü Aker ve Fikret Şenes gibi söz yazarlarıyla çalışmıştır. 1976 yılında yine Olympia müzikholünde, ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Enrico Macias’la konserler verdi. “Süperstar” unvanını ilk kez bir albümda kullanmış, “Kim Ne Derse Desin”, “Hancı” gibi şarkıları bu albümde yer almıştır.

1977-78 yıllarında Fransa’da ses getiren plak çalışmalarının yanı sıra Almanca, Japonca,Yunanca ve Fransızca olarak seslendirdiği şarkılardan oluşan plakları da ses getirmiştir. Bu arada “Pour Lui” adlı Fransızca  şarkılar albümü hazırlamıştır. 1979’da “Bambaşka Biri”, “Haykıracak Nefesim Olmasa Bile” gibi şarkılarının yer aldığı “Süperstar II” albümünü yayınlamıştır.. Bu çalışmasıyla çeşitli ödüller kazanmıştır. 1980 yılında sözlerini Şanar Yurdatapan’nın yazdığı, müziğini Atilla Özdemiroğlu’nun yaptığı “Petroil” adlı parçasıyla Eurovision şarkı yarışmasına katılarak, derece alamasa da ülkemizi temsil etmiştir.  Bundan sonra müzik yelpazesini genişleten Ajda Pekkan, Jazz türüne eğilmiş ve Amerikalı ünlü bir sanatçıyla konser vermiştir. Bu konserde ona vokalist olarak Mazhar-Fuat-Özkan (MFÖ) eşlik etmiştir.

1980’de ABD’ye yerleşen Ajda Pekkan, pop müziğin çekiciliğini yitirip yerini alaturka ve arabeske bıraktığı dönemde, 1970’lerde kendi önderliğinde yükselen aranjman akımına geri dönmüştür. Fikret Şenes’le birlikte çalıştığı “Uykusuz Her Gece”, “Son Yolcu” gibi şarkıların yer aldığı albümüyle yeniden doruğa çıkmıştır. “Beş Yıl Önce On Yıl Sonra” grubuyla yaptığı albümünde yer alan  “O Benim Dünyam”  şarkısıyla yeniden çıkışı yakalayan şarkıcı, ancak beklediği sükseyi yapamamıştır. “Süperstar 4” albümünü hazırladıysa da yaptığı evlilik nede-niyle müziği bıraktığını açıkladı. Evliliği sona erince “Ajda 90” albümünü çıkarmıştır.

1990’lı yıllarda her sene bir albüm çıkarmayı devam etmiştir. Aynı senelerde Tokyo’daki Yamaha Müzik Festivali’nde “A Mes Amours” şarkısıyla başarı kazanmıştır. 1991, 93 ve 96 yıllarında çoğunlukla yerli bestecilerle çalışmıştır. 1990’ların ortalarında “Hoşgör Sen” ve “Unutulmayanlar” albümleri piyasaya çıkmıştır. 1993 yılında çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan, “Sevgiyle 93” aldı albümde, sanatçı dostlarıyla birlikte “Sev Dünyayı” ve solo olarak, Turhan Yükseler’in yeni düzenlemesiyle, “Sensiz Yıllarda” adlı şarkıları seslendirmiştir. 1995 yılında, “Altın Yıllar Altın Şarkılar” albümünde, Selçuk Başar’ın yeni düzenlemesiyle, “Kimler Geldi Kimler Geçti” şarkısına yeniden hayat vermiştir. Profesyonel sanat yaşamının 35. yılında (1998) Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçılığı ile onurlandırılmıştır.

Pekkan, “The Best of Ajda” albümüyle 1998’de bir kez daha dinleyicileriyle buluştmuştur. Bunun devamı olan “Diva” albümü 2000 yılında piyasaya çıkmıştır. Bu albümde Ajda Pekkan’ın eski şarkılarının yeni yorumlarının yanı sıra, “Mutlu Bütün Şarkılar” ve “Aşka İnanma” gibi iki yeni şarkı ve kardeşi Semiramis Pekkan’ın eski şarkılarından “Dert Ortağım Benim” ile “Bu Ne Biçim Hayat”ın da Ajda Pekkan yorumları yer almıştır. Büyük başarı elde eden bu albümlerdeki şarkılarından “Bir Günah Gibi”, dünyaca ünlü DJ Claude Challe’nin “Buddha Bar” serisinde yer almıştır. 2000 yılında Monako’da Monte Carlo Sporting D'été Müzikholü’nde dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahne alan Pekkan’a, Kültür Bakanlığı'nca, bir de “Prestige de la Turquie avec Ajda Pekkan” üst başlıklı, Türkiye'yi tanıtıcı, bir kısa video hazırlatıldı… 1960, 70 ve 80'li yıllarda pek çok filmde fon müziği olarak kullanılan şarkılarından sonra Ajda Pekkan’ın sesi, 2001 yılı içerisinde sinemalarda gösterime giren Ferzan Özpetek’in yönetmenliğini yaptığı, “Cahil Periler” filminde “Bambaşka Biri” ve Meksika’da yayınlanan bir pembe dizide de “Bir Günah Gibi” şarkıları ile yer almıştır.

Sadece şarkı söyleyerek kendini istediği kadar ifade edemediğini düşünen ve 1960’lardaki beyaz perde serüvenini yeniden tatmak isteyen Ajda Pekkan, 2002 yılında, “Şöhret Sandalı” adlı sinema filminin, ünlü aktör Halil Ergün’le, başrollerini paylaşmıştır. 2003 yazında, üç yıllık bir aranın ardından, “Sen İste” adlı tek şarkılık (sigle) çalışması ile yeniden sevenleriyle buluşan Ajda Pekkan, yeni albüm yapma hazırlığına girdiyse de bu tarsımı gerçekleşmemiştir. Pekkan,  2005’te, Kanal D Tv’de, çok beğenilen “Superstar Show” adlı bir televizyon programı yapmaya başlamıştır. 2006'da “Cool Kadın” adlı albümü müzik severle buluştu ve göstermiş olduğu başarıdan dolayı, MÜYAP tarafından Altın Plak’la ödüllendirilmiştir. 2007 yılı içersinde, “Ajda Disco’da” adıyla, bir dizi konser gerçekleştirmiştir. 2008 yılında yeni müzik albümü “Aynen Öyle”yi, 2009 yılında Serdar Ortaç’ın “Resim” adlı bestesini yorumlayarak, tek şarkılık bir çalışma olarak yayımlamıştır.  Sanatçı, 2014 yılından beri Hürriyet gazetesinde hafta sonları köşe yazıları yazmaktadır.

Attilâ Dorsay Ajda Pekkan için şöyle dedi:  “Bir toplumun sürekli idolü olmak, güzelliği temsil etmek, kusurlarını yok edip, var olmayan güzellikleri de güzelliğine eklemek… Sanki neredeyse yeni bir yaratık yaratmak… Ama o, tüm bu çabaya, belki sanıldığı kadar bencil olmayan bir amaç uğruna girişmişti. Koca bir topluma sürekli bir güzellik duygusu vermek, kendinden emin bir kadının zamana meydan okuyuşunu simgelemek.. Ajda bir simgeydi. Bir efsane.”

ALBÜMLERİ:

Yakarım Canını (2015), Ajda Pekkan & Muazzez Abacı (2014), Ara Sıcak (ft. Ozan Çolakoğlu) (2013), Farkın Bu (2011), Aynen Öyle (2008), Cool Kadın (2006), Sen İste-EP(2003), Diva(2000), The Best of Ajda(1998), Ajda Pekkan (1996), Ajda 93 (1993), Seni Seçtim (1991), Ajda 90 (1990), Süperstar IV (1987), Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra (1985), Süperstar III (1983), Sevdim Seni (1982), Sen Mutlu Ol (1981), Süperstar II (1979), Pour Lui (1978), Süperstar (1977), Ajda Pekkan Vol. III (1972), Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan (1969), Ajda Pekkan (1968), Ajda Pekkan, Öztürk Serengil (1964).

OYNADIĞI FİLMLER:

Şıpsevdi, Kendini Arayan Adam, Adanalı Tayfur, Şaşkın Baba, Öpüşmek Yasak, Abidik Gubidik, Çanakkale Aslanları, Plajda Sevişelim Ressam, Kaynana Zırıltısı, Avare, Hızır Dede, Koçum Benim, Sokakların Kanunu, Artık Düşman Değiliz, Cici Kızlar, Kart Horoz, Kolla Kendini Bebek, Pantolon Bankası, Şakayla Karışık, Şepkemin Altındayım, Yabancı Olduk Şimdi, Bir Caniye Gönül Verdim, Şehvetin Esiriyiz, Babamız Evleniyor, Sevdalı Kabadayı, Taçsız Kral, Dalgacı Mahmut, Berduş Milyoner, Helal Adanalı Celal, Bir Gönül Oyunu, Lafını Balla Kestim,Sevinç Gözyaşları, Avare Kız, Kara Tren, Şoför Deyip Geçmeyin, Seher Vakti, Ümit Sokağı, Düğün Gecesi, Siyah Otomobil, Dişi Düşman İren, Dağda Silah Konuşur, Günah Çocuğu, Affet Sevgilim Leyla, Ayrılık Şarkısı, Erkek Severse, Harun Reşid'in Gözdesi, Kalbimdeki Yabancı, Tatlı Günler, Hancı, Şöhret Sandalı, Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime