Turktime

Simpsonlar'a ilk kez işitme engelli karakter giriyor

Fenomen çizgi dizi Simpsonlar'ın 33 yıllık tarihinde ilk kez işitme engelli bir karakter yer alacak. Simpsonlar’daki işitme engelli Monk karakterini ‘Glee’ ve ‘No Ordinary Family’ gibi filmlerde rol alan işitme engelli aktör John Autry II seslendirecek.
ABONE OL
Abone Ol
Simpsonlar'a ilk kez işitme engelli karakter giriyor
Haberler / Kültür
11 Nisan 2022 Pazartesi 14:51
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Fenomen çizgi dizi Simpsonlar (The Simpsons), 33 yıllık tarihlerinde ilk kez işitme engelli bir karaktere yer verecek.

Simpsonlar, karakterleri her ne kadar dört parmaklı olsa da pazar günü yayınlanacak bölümde işaret dili kullanacaklar. Bölüm, 2022 Oscar Ödülleri’nde En İyi Film seçilen CODA’yı akla getirse de filmden etkilenerek yazılmadığı öğrenildi.

CODA, işitme engelli anne baba ve duyabilen kızlarının müzük tutkusunun peşinden gitme hikayesini anlatıyor. Filmin oyuncuları işitme engelli olan Troy Kotsur ve Marlee Matlin, gerçek hayatlarında da işitme engelli bireyler. Kotsur, filmindeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kucakladı. Simpsonlar ekibi, işitme engelli özel bölümünün CODA’dan çok önce planlandığını ancak CODA’nın başarısından da mutlu olduklarını söyledi.

CNN’e konuşan Simpsonlar’ın yapımcısı Al Jean, “722 bölümden sonra bir ilki gerçekleştirmek çok zor. Ama bundan daha heyecanlı olamazdım” diye konuştu.

ÖZEL BÖLÜM LISA'YA ODAKLANIYOR
‘The Sound of Bleeding Gums’ adlı bölümün merkezinde rol modeli ve en sevdiği müzisyen olan, hayatını kaybetmiş saksafoncu Bleeding Gums Murphy'nin işitme engelli ve koklear implanta ihtiyacı olan bir oğlu olduğunu öğrenen Lisa Simpson'a odaklanıyor. Lisa, saksafoncunun oğlu Monk Murphy'ye yardım etmeye çalışırken kendini biraz fazla kaptırıyor.

SENARİSTİN HAYATI DA AYNI
Özel bölümün hikayesi, dizinin ana yazarı Loni Steele Sosthand'ın hayatına dayanıyor. Al Jean, “Loni, Bleeding Gums Murphy'nin oğlunu doğuştan sağır ve babasının müziğini asla duyamayan bir adam olarak çizmeye karar verdi” dedi. Sosthand’in ağabeyi Eli, caz müzik aşığı ailenin duyma bozukluğu olan üyesi.

İŞARET DİLİ UZMANLARINA DANIŞILDI
Sosthand, dizinin yapımcılarının bölümde karakterlerin yaptığı işaretlerle ilgili olarak iki işaret dili uzmanına danıştığını söyledi. İşaret dili uzmanları, karakterlerin eksik parmaklarına rağmen kelimelerin anlamlarının doğru bir şekilde iletildiğinden emin olmak için animatikleri - gösterinin görsellerinin kaba versiyonlarını - inceledi.

Sosthand, “Benden sadece bir yaş büyük olan doğuştan işitme engelli bir kardeşe sahip olmak, kişiliğimin şekillenmesinde etkili oldu. Bu, sadece bana hitap eden bir hilaye değil, kimliğimin ta kendisi” diye konuştu.

İŞİTME ENGELLİ AKTÖR SESLENDİRECEK
Simpsonlar’daki işitme engelli Monk karakterini ‘Glee’ ve ‘No Ordinary Family’ gibi filmlerde rol alan işitme engelli aktör John Autry II seslendirecek. Bir açıklamasında John Autry II, rolü onun için "hayat değiştiren" nitelendirmesini yaptı.
Simpsonlar’ın özel bölümünde Ian Mayorga, Kaylee Arellano ve Hazel Lopez adlarında üç çocuk işitme engelli çocuklara adanmış kar amacı gütmeyen No Limits adlı kuruluştan çocuklar da rol alacak. Çocukların ‘South Pacific’ müzikalinden bir şarkı olan ve bölümün sonunda yer alan ‘Happy Talk’u kaydetmeleri yer alacak.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime