Turktime

Resmi Gazete'de yayımlandı: O ücretler iade edilecek!

Anayasa Mahkemesi, pandemi döneminde uygulanan idari para cezalarıyla ilgili kararını verdi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
ABONE OL
Abone Ol
Resmi Gazete'de yayımlandı: O ücretler iade edilecek!
Haberler / Ekonomi
24 Mayıs 2023 Çarşamba 07:45
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Anayasa Mahkemesi, Covid-19 kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasaklarının yasal dayanağı bulunmadığını, bu nedenle o dönemde sokağa çıkanlara verilen idari para cezasının, kanunilik ilkesine uymadığından, hak ihlali olduğuna karar vermişti.

Yüksek Mahkeme, 3 Kasım 2022’de çıkarılan “Af Kanunu”ndan önce tahsil edilmiş olan Covid-19 cezalarının geri alınmasının da yolunu açmıştı.

İDARİ PARA CEZALARI İADE EDİLECEK

Anayasa Mahkemesi önemli bir karara imza attı.

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre, Koronavirüs pandemisi döneminde kesilen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin kesilen idari para cezaları iade edilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, AYM'ye itirazda bulunan İzmir 4. İdare Mahkemesi, Covid-19 Pandemi döneminde uygulanan idari para cezalarının iade edilemeyeceğine ilişkin kuralı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ettirdi.

Böylece Covid-19 döneminde kesilen idari para cezalarını ödeyenler ödedikleri tutarları geri iade alacak.

İşte Anayasa Mahkemesi’nin kararı:

Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE oyçokluğyula karar verdi.

CEZALAR SİLİNMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silinmişti.

İdari para cezasını ödemeyenler için vergi daireleri herhangi bir takipte bulunmayıp cezaları otomatik olarak silme kararı almıştı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime