Turktime

Hüsamettin Koçan’ın sergisi açılıyor

Ressam Hüsamettin Koçan’ın 30 yıl boyunca ürettiği yapıtlarından oluşan ‘Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri’ resim sergisi, bugün sanatseverlerin ziyaretine açılıyor.
ABONE OL
Abone Ol
Hüsamettin Koçan’ın sergisi açılıyor
Haberler / Kültür
22 Mart 2022 Salı 12:19
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ressam Hüsamettin Koçan’ın ‘Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri’ isimli resim sergisi bugün sanatseverlere açılacak.

Sergideki eserlere ilişkin bilgi veren Koçan,  “Özellikle 90’lı yıllardan beri ilgilendiğim konu, toprağın hafızası, geleneğin bugünle, geçmişle ya da gelecekle nasıl kenetlendiği meselesi. Bunları çok iyi anlayıp ve şifrelemek gerekir. Yaşantılar birbirlerine eklenerek tarih oluşturuluyor. Bir sürü deneyimler, birikimler var. Ben de buraya, Selçuklu, Osmanlı, Şamanizm yapıtlarımla dahil oluyorum” dedi.


“EN BÜYÜK GELENEK ANLATICISI TOPRAK”
Eserlerin hikayesinden bahseden Koçan, “İçinde bulunduğumuz sergi, benim Selçuklu sergim. 1995 yılında Selçuklu tersanesinde yaptığım bir sergi. O sergiye ilave edilmiş yapıtlar, orada yararlandığımız hükümetler var. O formdan bir laik motif olarak yararlandım. Onun içerisine hikayeler koydum. Deniz koydum, çünkü denizle tanışıyorlar. Tuğla koydum çünkü mimaride çok kullanıyorlar" diye konuştu.

Geleneğin tekrar edilen bir şey olmadığını söyleyen Koçan, şunları söyledi:

"Gelenek, bir birikimden gelecek hayallerini üretebilmek. Böylece gelenek dinamik bir şey, durağan bir şey değil. En büyük gelenek anlatıcısı toprak."
SERGİNİN DETAYLARI
Sergi, Koçan’ın 30 yıl boyunca ürettiği yapıtlarından oluşan önemli bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Sanatçı gelenek ve gelecek kavramlarına odaklandığı 90’lı yıllardan bugüne Anadolu topraklarındaki birikimlerin derin anlamlarla birbirine bağlandığı gerçeğini farklı boyutlarda somutlaştırıyor.

Geleneğin günümüzde giderek sıradanlaşan algısını, kalıp ön yargılar ya da tekrarlar biçiminde yaşamı yönsüzleştirdiğini tartışmaya açan sanatçı, kültürler arası bağların birbirini desteklediği ve gelecekçi bir kültürel DNA oluşturduğu doğrultusunda ipuçları sunuyor.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime