Turktime

Babacan'dan iktidara tepki: Yargı karar verirken Beştepe'ye bakıyor

DEVA Partisi lideri Babacan, Haftalık Değerlendirme Toplantısı'nda iktidara seslendi. Toplantıda yaptığı konuşmada Babacan, iktidarın yanlış yolda olduğu ve yanlış ortaklarla hareket ettiği konusunda uyardı.
ABONE OL
Abone Ol
Babacan'dan iktidara tepki: Yargı karar verirken Beştepe'ye bakıyor
Haberler / Siyaset
16 Mayıs 2024 Perşembe 13:59
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM'de düzenlenen Haftalık Değerlendirme Toplantısı'nda iktidara sert sözlerle seslendi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Babacan, iktidarın yanlış yolda olduğu ve yanlış ortaklarla hareket ettiği konusunda uyardı. "Bu kir, üzerinize çoktan sıçradı. Çıkın ve temizlenin artık yahu." diyerek iktidarı eleştiren Babacan, hükümet yetkililerini aynaya bakarak yüzleşmeye davet etti.

30 Aralık 2022'de Ankara'da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş ve tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala için de iktidara seslenen Babacan, "Kimlerle ortaksınız, ben size söyleyeyim: Siz, sizden aldığı cüretle, seçimlerin hemen ertesi günü “Türkiye Cumhuriyeti sandıkta kurulmamıştır” diyerek gözünü demokrasiye dikenlerle ortaksınız. Yüzleşin. Siz, buldukları ilk fırsatta millî iradeye parmak sallayanlarla ortaksınız.

Ey iktidar mensupları; Yüzleşin. Siz, sokak ortasında öldürülen, evlatları yetim bırakılan bir babanın katillerini koruyanlarla ortaksınız. 

Siz, bomboş iddianameyle senelerdir cezaevinde tutulanlara yapılan hukuksuzluk devam etsin diye kürsüden size ve millete parmak sallayanlarla ortaksınız.

Siz, Türkiye’yi o karanlık günlere geri götürmeye çalışanlarla ortaksınız. Evet, artık yüzleşin" dedi.

'YARGI KARAR VERİRKEN BEŞTEPE'YE BAKMAZ'

Yargının siyasileştiğine ve kolluk güçlerinin tarafsızlığını kaybettiğine dikkat çeken Babacan, iktidarın bu duruma müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. "Milletin hakimi olur, milletin savcısı olur!" diyerek yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını savundu. Son olarak, her geçen gün artan sorunların ülkeye zarar verdiğini ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Babacan, iktidarı milletin yargısını ve kolluğunu kurmaya çağırarak şu ifadeleri kullandı:

"Yargıdaki, kolluktaki klikleşmenin ülkeyi getirdiği yeri görmüyor musunuz? Falanca partinin hakimi, filanca partinin savcısı olmaz. Milletin hakimi olur, milletin savcısı olur. Yargı; Anayasaya bakar, yasalara bakar ve vicdanına bakar ve karar verir. Yargı karar verirken; siyasi partilerin genel merkezlerine veya Beştepe’ye bakmaz, bakamaz.

Siyasileşmiş, klikleşmiş bir yargı adalet dağıtamaz. Nedir bu milletin çektiği? Her gelen iktidar kendi kolluğunu, kendi yargısını oluşturmanın derdine düşüyor. Yeter artık!

Hep beraber, “milletin yargısını”, ”milletin kolluğunu” kurmanın zamanı gelmedi mi? Olanlardan hiç mi ders almıyorsunuz? Yazık ediyorsunuz, bu millete çok yazık ediyorsunuz."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime