Turktime

Yozgat'ta hasat erken başladı

Yozgat'ta kuraklık nedeniyle arpa hasadı erken başladı. Hasat mevsiminin erken başlamasıyla Yerköy ilçesinde biçerdöverlerin de mesaileri başladı.
ABONE OL
Abone Ol
Yozgat'ta hasat erken başladı
Haberler / Güncel
12 Haziran 2024 Çarşamba 02:00
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İç Anadolu Bölgesi'nin önemli hububat merkezlerinden olan Yozgat'ta yaşanan kuraklık nedeniyle bu yıl arpa hasadı, 2 hafta erken başladı. Hasada başlayan üreticiler, kuraklık nedeniyle arpadan istedikleri verimi alamadıklarını ifade etti.

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle çiftçiler, arpa hasadına erken başladı. Normal şartlarda haziran ayının sonunda başlanılan arpa hasadı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle bu yıl 2 hafta önceden başladı. Yağışların yetersizliği ve kuraklık nedeniyle çiftçiler verim endişesi yaşıyor.

Hasat mevsiminin erken başlamasıyla Yerköy ilçesinde biçerdöverlerin de mesaileri başladı. Sabahın erken saatlerinde tarlaya gelen biçerdöverler, il ekonomisinde önemli yere sahip olan arpayı hasat ediyor. Geçen yıl dönümü 100 liraya hasat edilen arpa, bu yıl 130 liraya hasat ediliyor.

Yerköy'de uzun yıllar biçerdöver işiyle uğraştığını belirten Fatih Biçer, bu yıl arpa hasadına kuraklık nedeniyle 2 hafta önce başladıklarını söyledi. Biçer, “Bu yıl hava sıcak olduğu için arpa hasadı 15 gün erken başladı. Bazı bölgelerimizde son günlerde etkili olan dolu yağışı arpaya zarar verdi” dedi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime