Turktime

Suriye’den Türkiye’yle normalleşme açıklaması: Talepte ısrarcı...

Ankara ve Şam arasındaki normalleşme görüşmeleriyle ilgili Suriye'den yeni bir açıklama geldi. Şam yönetimi, görüşmelerde Türkiye’den talepleri konusunda ısrarcı olduğunu bir kez daha ifade etti.
ABONE OL
Abone Ol
Suriye’den Türkiye’yle normalleşme açıklaması: Talepte ısrarcı...
Haberler / Dünya
2 Ekim 2023 Pazartesi 13:31
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye ve Suriye arasındaki normalleşme çabaları gündemdeki yerini korurken Şam yönetimi, görüşmelerde Türkiye’den talepleri konusunda ısrarcı olduğunu bir kez daha ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Esad ve diğer yetkililer, birçok defa ülkedeki Türk askeri ülkeden geri çekilmeden Ankara’yla normalleşmenin mümkün olmayacağını söylemişti. Esad, ağustos ayında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmek istemediğini belirterek “Bizim hedefimiz Türkiye'nin Suriye topraklarından çekilmesi, fakat buna karşılık olarak Erdoğan'ın amacı ise Türkiye'nin Suriye'deki varlığını meşru kılmaya çalışması. Dolayısıyla Erdoğan'ın şartları altında bir görüşme gerçekleşemez. Erdoğan'la neden buluşayım ki? Bir şeyler içmek için mi?” demişti.

SINIR GÜVENLİĞİ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise, Türk askerinin sınırların güvenliği sağlanmadan Suriye’den çekilmeyeceğini ifade etmişti

Konuyla ilgili Rus haber ajansı Sputnik’e açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Bessam Sabbah, Ankara-Şam arasında diplomatik normalleşme için Türk askerinin Suriye’den çekilmesinin şart olduğunu yineledi. Sabbah, “Türkiye askerlerini geri çekmek zorunda. Diğer konularda görüşmeye elbette hazırız ama kalmakta ısrar ederlerse bu, Türkiye’yle temasa yönelik tüm çabaları engeller” dedi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime