Turktime

Suriye PKK'sında panik

Türkiye-Suriye normalleşme sürecinin başlaması ve ABD'nin başkanlık seçimlerine odaklanmasıyla sahipsiz kalan YPG/PKK'da panik başladı.
ABONE OL
Abone Ol
Suriye PKK'sında panik
Haberler / Dünya
11 Temmuz 2024 Perşembe 02:08
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ankara’da hükümet çevrelerinde yapılan değerlendirmelere göre; terör örgütü PKK'nın Suriye’deki uzantıları YPG ve SDG, Suriye’nin kuzeybatısında tek taraflı bölücü gündemini ilerletme üzerine kurduğu oyun planını sürdürüyor.

Bölgedeki Kürtler üzerinde baskı kurmaya çalışan terör yapılanmaları, sözde seçime karşı çıkanları illegal şekilde oluşturulan cezaevlerine atıyor. Bu kapsamda Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin çok sayıda üyesi, yaptıkları gösteri nedeniyle 1 Temmuz’da tutuklandı.

Terör örgütü PKK ile iltisaklı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elebaşısı Mazlum Kobani, Kayseri ile Suriye’nin kuzeyindeki harekat bölgelerinde meydana gelen olaylar sonrasında Suriyelilerin korunması için çağrıda bulunarak, Türkiye karşıtı protestoları desteklediğini açıklamıştı.

İSTEDİĞİNİ ALAMADI
Suriye Halk Meclisi’nin 250 üyeliği için seçim, 15 Temmuz’da Beşar Esad rejiminin kontrol ettiği bölgelerde yapılacak. Terör örgütünün, seçim sürecinde Şam yönetimi ile girdiği müzakerelerden istediği sonucu elde edemediği ve panik içine girdiği değerlendiriliyor.

PKK ile iltisaklı Suriye Demokratik Konseyi de, Türkiye ile Şam arasında gerçekleşecek normalleşmeye karşı çıkan cephe içinde yer alıyor.

TEK UMUTLARI KAOS
Terör örgütünün uzantıları, Suriye’de gerçek bir ulusal uzlaşıyı ortaya çıkarabilecek her türlü perspektifi kendileri için büyük bir tehdit olarak görüyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Ankara’da, “Öncelikle 30 Mayıs’ta, sonra 11 Haziran’da yerel seçim düzenleme teşebbüsü Türkiye’nin kararlı girişimleriyle akamete uğratılan örgütün mevcut aşamada ABD’den istediği düzeyde siyasi desteği bulamamış olması, ABD Başkanlık seçimleri sonrasına yönelik senaryolar ve Türkiye-Şam normalleşme perspektifinde kaydedilebilecek ilerlemelerle birlikte değerlendirildiğinde, bölücü örgütün Suriye’deki kaosun devamı amacıyla hareket edeceği şüphesizdir” değerlendirmesi yapılıyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Turktime