Turktime

Biden’ın Türkiye’ye silah satışına destek!

ABD Başkanı Joe Biden dün sürpriz bir şekilde Türkiye'ye silah satışı için Kongre'de nabız yokladı. Kısa bir süre önce Ankara Büyükelçiliği’ne atanan Jeff Flake’in de silah satışını desteklediği öğrenildi.
ABONE OL
Abone Ol
Biden’ın Türkiye’ye silah satışına destek!
Haberler / Dünya
12 Mayıs 2022 Perşembe 11:38
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Son yıllarda ilişkilerin kötüye gittiği Ankara-Washington hattında dün dikkat çekici bir gelişme yaşandı…

ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesinin ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Biden yönetimi yaklaşık 300 ile 400 milyon dolar arasında olan ve küçük silahlarla birlikte donanım ve yazılım satışını içeren bir paketin onaylanmasını gündemine aldı. Biden yönetiminin söz konusu anlaşmayı Türkiye'ye 40 yeni F-16 satmaya yönelik ayrı bir teklif için Kongre'deki desteğin seviyesini ölçmek için bu hamleyi yaptığı öne sürülürken ABD’li siyasetçilerin de yorumları dikkat çekti.

SİLAH SATIŞI DESTEKLENİYOR

Kısa bir süre önce Ankara Büyükelçiliği’ne atanan Jeff Flake’in de silah satışını desteklediği öğrenildi.

Türkiye karşıtı açıklamalarıyla bilinen ve Kongre’de Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in bu teklif ile ilgili düşünceleri henüz bilinmezken, Dış İlişkiler Komitesi’ndeki üst düzey isimlerden Senatör Jim Risch, “Türkiye kritik bir NATO müttefiki ve benim onların F-16 satın almasına izin verilmesi yönünde açık fikirliyim. Fakat ciddi bir ikna sürecine girmeleri gerek, henüz orada değilim” dedi.

ABD NABIZ YOKLAMAYA DEVAM EDİYOR

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, ABD’nin eski senatörlerinden ve kısa bir süre önce Türkiye Büyükelçiliği’ne atanan Jeff Flake’in de bu satışa destek verdiğini söyledi. Flake’e yakın kaynaklar, çiçeği burnunda büyükelçinin  yakınlarına bu satışı desteklediğini söylediğini aktardı.

Öte yandan İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’tan da dikkat çekici bir haber geldi…

Ajans, Biden yönetiminin Kongre’ye resmi olmayan bir süreci başlatarak Kongre’de bu konuda nabız yokladığına dikkat çekti.

Makalede, “Kongre’yi bilgilendirmek, siyasetçilere bu silah satışını sessizce sorgulama ya da tamamen iptal etme fırsatını sağlayarak kamu karşısında ABD’nin müttefikleriyle sürtüşme yaşamasının da önüne geçecek” denildi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime