Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TÜRKİYE BEŞTEN BÜYÜKTÜR
Yiğit Miraç Tokat
YAZARLAR
9 Kasım 2021 Salı

TÜRKİYE BEŞTEN BÜYÜKTÜR

 

 

Milletler Cemiyeti 1. Dünya Savaşı’nın ardından kuruldu, amacı da ülkeler arasında ortaya çıkabilecek askeri ve/veya politik ihtilafları, çatışmaları önlemekti. Peki ne oldu? Milletler Cemiyeti 2. Dünya Savaşı’nın ortaya çıkışını engelleyemedi.

Birleşmiş Milletler  (BM) 2. Dünya Savaşı’nın bitiminde savaşın galibi ülkeler tarafından ortaya atıldı ve 24 Ekim 1945 tarihinde kuruldu; amacı uluslararası alanda kültürel, sosyal organizasyonları geliştirip barışçıl bir temelle sosyal organizasyonları ve devletleri destekleyerek ülkeler arasında adaleti ve güvenliği sağlamaktır. Birleşmiş Milletler sadece sosyal bir organizasyon olmamakla birlikte aynı zamanda güvenlik-askeri bir organizasyon olma özelliği de taşımaktadır.

Türkiye bu kuruluşa 1945 senesinde dahil olmuştur. Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine de 2010’da kabul edilmiştir. Burada Türkiye’nin askeri başarıları, jeopolitik konumu ve dinamik nüfus yapısı BM içerisinde rol ve sorumluluklarını arttırmıştır ki zaten birçok ülkede BM Barış Gücü ile birlikte görev alarak ne kadar önemli bir ülke olduğunu göstermiştir.

Cumhurbaşkanımız gerek Birleşmiş Milletler toplantılarında gerekse de katıldığı çeşitliği oturum ve panellerde “Dünya beşten büyüktür” diyerek BM’nin kuruluşunda rol oynayan 5 büyük devleti yani Fransa, Çin, SSCB (Rusya), İngiltere ve ABD’i eleştirmektedir. Her fırsatta BM içerisinde bu ülkelerin karar alma mekanizmasında baskın olmalarını sert tonda eleştirmektedir. Diğer ülkelerin de söz alma, karar alma durumlarının olması gerektiğini ifade etmektedir.

Dönelim ülkemize ve benzer şeylerin de Türkiye’de olduğunu göreceğiz.

Nasıl mı?

Devlet’in inşaat vs. alanlarında yaptığı veya yapacağı çalışmalarda sürekli malum şirketlerin adlarını duymaktayız. Büyük projelerde hep bu firmaları görmekteyiz. Hangileri olduğunu siz anlamışsınızdır galiba.

5 büyük firmadan bahsediyorum! Cengiz… Kolin… Kalyon… Makyol… Limak.

Kamu ihalelilerinde genelde bu 5 firma nedense hep ön sırada. Nereye baksak bu firmaları görüyoruz, sürekli isimlerini duyuyoruz duymaya da devam edeceğiz gibi!

Demek ki 83 milyonluk ülkemizde inşaat vs projelerini hayata geçirecek sadece 5 firma var. Eğer böyleyse halimiz içler acısı. Elle tutulur başka bir firma yok galiba iyi işler üretecek!

Bence Türkiye de 5’ten büyüktür.

Dışarıya değil önce kendi içimize bakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Ne güzel bir söz değil mi, ''İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batir''

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime