Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Medya ve kadın
Emre Sarı
YAZARLAR
5 Aralık 2020 Cumartesi

Medya ve kadın

 

 

Son zamanlarda gördüğümüz bazı olaylar ana akım medya ve sosyal medyada kadın algısının geldiği noktanın korkunç olduğunu gösteriyor. Toplumda yaşanan kutuplaşma  maalesef buraya da yansımış durumda. Son günlerde yaşanan bazı olaylar bunun kanıtı gibi adeta.
CAN ATAKLI TEPKİ TOPLADI
Can Ataklı Tele 1’de yaptığı yayında söylediği sözlerle tepki topladı. Gazeteci Can Ataklı, CHP İstanbul teşkilatlarında patlak veren çok sayıdaki tecavüz ve taciz skandallarını aklamaya çalıştı. Ataklı, "Buraya kadar geldik herhalde böyle 'yollu' diye düşünmüş kadınlar git işine diyince olay çıkmış" dedi.  Ataklı’nın bu sözleri tepki çekti. Sosyal medyanın gündemine oturdu. Atak’lının sadece bir partiyi aklamak için söylediği bu sözler kadın haklarının hiçe nasıl sayıldığını gösterir cinsten bir durum.
HANDE SÜMERTAŞ’A BÜYÜK TEPKİ
Bir dönem Galatasaray’da Fatih Terim’in ekibinde görev alan Hande Sümertaş, şu sıralar Bein Sports Medya hakları editörlüğünü yürütüyor. Bu durum özellikle Fenerbahçe taraftarı cephesinden büyük tepki topluyor. Yaşanan son olay ise tuz biber ekti. Denizli-Fenerbahçe maçı öncesi Denizlispor’un sosyal medyadan 2006 yılında oynanan Fenerbahçe’nin şampiyonluğu kaçırdığı maçı yayınlaması büyük tepki çekti. Fenerbahçe taraftarı bu görüntüleri Hande Sümertaş’ın Denizlispor’a servis ettiği iddiasında bulundu. Bunun ardından Fenerbahçe taraftarının ardından Hande Sümertaş hakkında yazdıkları kadınlık ve insanlık gururunu inciten cinstendi. Sırf bir takımı tuttuğu ona taraftar olduğu için bir kadına bir insana bu hakaretlerde bulunmak en hafif tabirle ‘’aşağılık bir tavırdır’’. 2011 yılında sadece kadınlardan oluşan bir seyirci topluluğu ile ülkeye örnek olan Fenerbahçe taraftarından gelen bu tepki, bu camiaya yakışmadı.
DİZİLERDE KADIN ALGISI
Konuyu dizilerde oluşturulmaya çalışılan kadın algısı üzerinden bitirelim. Bizim dizilerimizde genelde kadınlar mutlaka bir erkeğe muhtaçtır. Erkek tarafından şiddet görür, tecavüze uğrar, 2. Sınıf insan gibi görülür. Kadın üstüne üstlük bunlara daima razı olur. ‘’Erkektir yapar’’ algısı verilmeye çalışılır. Sözün özü bir taraf olacağız diye yada reyting alacağız diye kadına şiddeti, hakareti mazur görmek, bu tür eylemlerde bulunmak insanlık suçudur.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime