Turktime

Suudi Arabistan'ı kızdıracak görüşme!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, başkent Tahran'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi. İkili, ekonomik ve siyasi ilişkiler, Yemen krizi, Irak, Suriye, Afganistan ve İsrail-Filistin meselelerini ele aldı.
ABONE OL
Abone Ol
Suudi Arabistan'ı kızdıracak görüşme!
Haberler / Dünya
12 Mayıs 2022 Perşembe 20:13
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Reisi, başkent Tahran'ı ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Al Sani ile ortak basın toplantısı düzenleyen Reisi, görüşmede, Tahran-Doha arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, turizm ve enerji alanlarında genişletilmesinin yanı sıra iki ülke arasındaki ortak yatırımlar konusunu ele aldıklarını belirtti.

İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Katar Emiri'nin ziyaretinin önemini vurgulayan Reisi, "Bu ziyaret iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir dönüm noktasıdır ve bölgesel ve küresel düzeyde ilişkilerimizi ve iş birliğimizi genişletmede önemli bir rol oynayacaktır" ifadelerini kullandı.

Bölgesel sorunların, bölge ülkeleri arasındaki diyalogla çözülmesi ve yabancı ülkelerin özellikle Batı ülkelerinin müdahalelerinin bölge güvenlik ve istikrarına zarar verdiği konusunda Katar Emiri ile hemfikir olduklarını belirten Reisi, şöyle konuştu:

"Bölgenin sorunları ve özellikle Yemen ve Afganistan meselesini görüştük. Kuşatma bir an önce kırılmalı ve Yemen halkı kendi kaderini tayin etmelidir. Afganistan halkı da tüm siyasi grupları ve etnik kökenleri kapsayan ve kalıcı güvenlik sağlayabilecek kapsayıcı bir hükümete sahip olmalıdır."

İSRAİL'İN GAZZE KUŞATMASI

Reisi, İran ve Katar'ın, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve Gazze'ye yönelik kuşatmanın kaldırılması gerektiğini vurguladığını dile getirdi.

Katar Emiri Al Sani ise iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü ve iyi komşuluğa dayandığını belirterek, "Bugün, ilişkileri olabildiğince güçlendirmeye çalıştığımızı vurgulamak için buradayım. Bugün ikili meseleleri görüştük ve bölgedeki anlaşmazlıkları çözmenin diyalog dışında başka bir yolu olmadığı konusunda İran Cumhurbaşkanı ile mutabık kaldık" ifadelerini kullandı.

VİYANA GÖRÜŞMELERİ

Filistin, Suriye, Yemen ve Irak gibi bölge ülkelerindeki gelişmeleri ele aldıklarını aktaran Al Sani, bu ülkelerdeki mevcut sorunların adil ve kapsamlı çözümlerle ortadan kaldırılması gerektiğine inandıklarını belirtti.

İran ile Viyana'da yapılan nükleer görüşmelere de değinen Al Sani, Katar'ın Viyana'daki görüşmelerin devamını arzu ettiğini dile getirdi.

SUUDİ ARABİSTAN VE İRAN GERİLİMİ

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda savaşın eşiğine gelen Katar ve körfez ülkeleri, son dönemde yumuşak bir diyalog zemini bulmayı başarmıştı.

İran'la Suudi rejimi arasındaki gerginlik devam ederken Katar'ın bu adımı Riyad rejiminde rahatsızlık yaratabilir.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime