Turktime

Minik Bilim Kahramanları buluşuyor: First Lego League Explore başlıyor

Dünyanın en yaygın bilim programlarından biri olan, Türkiye’de "Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor" ismiyle gerçekleştirilen FIRST LEGO League Explore programının 8. Sezon Festivalleri başladı.
ABONE OL
Abone Ol
Minik Bilim Kahramanları buluşuyor: First Lego League Explore başlıyor
Haberler / Teknoloji
24 Mayıs 2022 Salı 13:50
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Çocukların günlük hayatta karşılarına çıkabilecek sorunlara karşı araştırma, hayal gücü ile eleştirel düşünme becerilerini geliştiren ve tüm dünyada teorik bilginin yenilikçi buluşlara dönüştürüldüğü kapsamlı STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) programlarından birisi olan FIRST LEGO League Explore, 6-10 yaş arası çocuklara yönelik olarak gerçekleşiyor.

2022 yılında 100’ü aşkın ülkede 163 binden fazla çocuğu STEM çalışmalarıyla buluşturan FIRST LEGO League Explore, Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında gönüllüler ve yerel ortaklık desteği veren kurumların katkısıyla 2014 yılından beri düzenleniyor.

Son iki yıldır pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak düzenlenen, bu yıl ise yeniden yüz yüze gerçekleştirilen festivallerde 415 takım bir araya geliyor.

FESTİVALLER 2 NİSAN-12 HAZİRAN TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞECEK

FIRST LEGO League Explore festivallerine takım koçları rehberliğinde hazırlanan çocuklar, LEGO Education WeDo setini kullanarak temaya uygun olarak tasarladıkları model ile birlikte yaratıcı çözüm önerilerini ve Anlat Bana Poster’leri ile takım çalışmalarını paylaşmak için bir araya geliyorlar. Bu sezon, 16 farklı şehirde düzenlenecek 42 festivale toplam 415 takım katılacak. Festivaller, 2 Nisan–12 Haziran 2021 tarihleri arasında hafta sonları gerçekleşecek. 

22 MAYIS 2022 tarihinde ise Ankara ilinden 10 takım, Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okulları Festivali’nde bir araya geldi. 

Bu sezonda da takımlar, kendi çözümlerini bir LEGO modeli üzerinden tasarladılar. Aynı zamanda tüm bu süreçlerinde kendilerine rehberlik etmesi için Takım Çalışması Kılavuzu ve Mühendislik Defteri’ni kullandılar. Takımlar, 8 - 12 hafta arasında süren çalışmaları sonunda FIRST LEGO League Explore – 8. Sezon Türkiye Festivalleri kapsamında bir araya gelerek proje süreçlerini ve süreçte edindikleri bilgilerini aktaracaklar.

MİNİK MUCİTLERDEN BÜYÜK ÇÖZÜMLER

Festivale katılan takımlar, 18 yaş üzeri gönüllü koç ve danışmanlar rehberliğinde proje geliştirme sürecini öğreniyor. Her sezon tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili çalışan minik mucitler, sırasıyla problemi tanımlıyor, çözüm önerileri geliştiriyor, kendilerine verilen LEGO keşif setleri ile çözüm önerilerini somutlaştırarak en az bir parçası hareketli model tasarlıyor. Takım koçlarının rehberliğinde takım olarak yürüttükleri 2-3 aylık çalışmalarının ardından farklı yerel ortakların desteğiyle gerçekleşen festivallerde buluşan takımlar, proje fikirlerini ve tüm çalışmalarını gönüllü gözlemcilere aktarıyor. Festival sonunda tüm çocuklar madalya alırken ayrıca her takım program özelinde bir ödül kupası alıyor.

DERNEK HAKKINDA

Bilimsel farkındalığı ve bilimsel düşünme becerisini toplumun her kesimine yaymak için yola çıkan Bilim Kahramanları Derneği, çocuk ve gençlerin erken genç yaşta bilimle buluşturuyor. Bilimle iç içe olan çocukların, bu becerilerinin yanı sıra “duyarlı dünya vatandaşları” olarak yetişmesini sağlıyor. Derneğin ve dernek gönüllülerinin desteği sayesinde, gençler ve çocuklarla sürdürebilirlik üzerine çalışmalar yaparak günümüz sorunlarına somut çözümler üretiyor. Bilim Kahramanları Derneği bu yıl 10. yılını kutluyor.

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Programı Hakkında          

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore rekabetçi olmayan, el becerisi gerektiren, 6-10 yaş arası çocuklar için günlük hayatta karşılarına çıkabilecek sorunlara karşı araştırma, hayal gücü ile eleştirel düşünme becerileri geliştiren ve tüm dünyada teorik bilginin yenilikçi buluşlara dönüştürüldüğü keyifli bir STEM programıdır.  İlkokul çocuklarının katılımına açık olan program, her yıl yeni ve heyecanlı bir tema sunarak çocukların bilime yönelik heyecanlarını tetikler. 2021 yılında STEM Destek programımız kapsamında devlet okullarından 24 takım, AstraZeneca desteğiyle 10 takım ve Sivil Toplum Destek Vakfı Çocuk Fonu desteğiyle 20 kız takımı programa dahil oldu. Bilim Kahramanları Derneği’nin Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Programı’yla geçtiğimiz 7 yılda 11.808 çocuğa ulaşıldı.

• Sosyal medya paylaşımlarınızda kullanabileceğiniz etiketler:

- #umutbilimde 

- #minikbilimkahramanlarıbuluşuyor 

- #CARGOCONNECT 

- #firstlegoleagueexplore

- #birkargonunyolculuğu 

- #FIRSTFORWARD

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime