Turktime

İslam Memiş'ten vatandaşlara uyarı!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasalarda dolar hariç her şeyde yaşanan büyük düşüşün ardındaki gerçeği 'silkeleme operasonunu' anlattı. Vatandaşları uyardı.
ABONE OL
Abone Ol
İslam Memiş'ten vatandaşlara uyarı!
Haberler / Ekonomi
13 Mayıs 2022 Cuma 17:47
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Hepinizin  dikkatini çekmiştir. Dolar hariç her şey bir anda çakıldı. Sonra kısmen toparlanma belirtileri olsa da bu sadece başlangıç olabilir. Yaşananları analiz eden altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş tüm vatandaşları ve yatırımcıları uyardı. Yaşananların arkasında merkez bankalarının olduğunu belirten Memiş "Silkeleme operasyonu"nun başladığını duyurdu. 

İşte söylediklerinin yatırım tavsiyesin olmadığının altını çizen İslam Memiş'in yaptığı çok önemli uyarılar:

"Hiç kimsenin beklemediği bir anda FED ciddi bir operasyon yaptı. Silkeleme dediğimiz bu operasyonla tüm varlıklarda çöküşe neden olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle kripto paralarda, euro dolar paritesinde, diğer para birimlerinde ve emtia fiyatlarında yaşanan bu hızlı çöküşle birlikte dolar endeksinin 104.64 seviyesine kadar hızlı bir yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. Dolar endeksi 105 seviyesine gözünü dikmiş durumda. Yani dolar uluslararası piyasalarda değer kazanmaya devam ediyor.

FED'den gelen şahin tonundaki faiz artırımı açıklamalarında diğer riskli varlıklarda da sert satışlara neden oldu. Küresel borsalarda da sert düşüşler gördük."

İslam Memiş vatandaşları sakin olmaya davet etti ve çok değerli önerilerde bulundu:

"Ancak akıllı olan yatırımcı bugünleri daha önceden görebiliyor. Yüksek enflasyon karşısında merkez bankalarının piyasaları manipüle etmesi, özellikle resesyon riskiyle küresel piyasaların karşı karşıya bırakması, merkez bankalarının faiz artırmaktan başka çaresinin kalmaması da gelecek aylar için çok da yönetilebilir bir dünya ekonomisi olmadığını da bize göstermiş oluyor. Her ne kadar yapılan hamleler farklı yatırım araçlarında hiç beklenmedik bir şekilde bir silkeleme operasyonu yapmasıyla birlikte yatırımcıların da bu süreçte kesinlikle soğukkanlı, panik yapmadan sakin kalması gerektiğini de özellikle belirtmek isterim.

Bu silkeleme operasyonun ardından dolar karşısında değer kaybetmiş olan finansal değerlerde tekrar yüzde 5, yüzde 6'lık yükseliş olduğunu görüyoruz. Aslında her ne kadar çok düşük rakam varsa, o piyasaya giren yatırımcı sayısında da ciddi bir atış olduğunu görüyoruz."

İslam Memiş silkeleme operasyonunun ne kadar süreceğiyle ilgili de konuştu...

"Küresel piyasalarda bütün borsalarda yaşanan hızlı satışla birlikte bizim borsamızda da tekrar hızlı satışlar olduğunu hep beraber gördük. Borsa İstanbul 2420 puan seviyesinde. 100 endeksi, yurtdışına göre kıyasla pozitif yönde ayrıştığını görmüştük. Dolar karşısında Borsa İstanbul 100 endeksi ucuz kaldı. Yükseliş devam eder mi? Ben risk görüyorum, 2500 puan seviyesinin üzerindeki ataklara çok dikkat etmek gerekiyor. 2250 puan seviyesi ise güçlü destek olarak takip edeceğim ancak yurt dışı borsalara baktığımsızda önümüzdeki haftalarda bu satış dalgasının tekrarlanması olasılığı çok yüksek. Emtilaar ve paritelerde satış bitti diye bir şey yok. Silkeleme operasyonu sürüyor sadece tepki alımı görüyoruz ama operasyonun ne kadar süreceğiyle ilgili belirsizlik devam ediyor."

"VARLIKLARINIZ ELİNİZDEN ALINABİLİR"

"Doların karşısındaki yatırım araçları resmen ezme politikası sürüyor. Resmen insanların yatırımlarını çalıyorlar. Çok büyük bir operasyonun içindeyiz bu hafta. Varlıklarınıza sahip çıkın. Bu geçici tuzaklara karşı duruşunuzu bozmayın. Yapabilecek hiçbir şey yok, küresel finans sistemi çöktü. Çöktüğü için de insanların varlıklarını ellerinden alıyorlar. Lütfen varlıklarınıza sahip çıkın."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime