Turktime

Bunlara dikkat edin! Koronavirüs sorası en sık görülen rahatsızlıklar

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Demircan, koronavirüs geçirenlerin şikayetlerine değindi. "Hastalık bitiminden sonra, kas ve eklem ağrıları, unutkanlık, halsizlik, çabuk yorulma gibi şikayetler görüyoruz" dedi.
ABONE OL
Abone Ol
Bunlara dikkat edin! Koronavirüs sorası en sık görülen rahatsızlıklar
Haberler / Sağlık
24 Mayıs 2022 Salı 16:43
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Eskişehir Şehir Hastanesi'ndeki Covid-19 Sonrası İzlem Merkezi, 2 bin 500 hasta kontrolü gerçekleştirdi.

Yapılan kontroller ışığında, özellikle koronavirüsü hastane yerine evde tedavi görerek hafif atlatanlarda nefes darlığı, kas ve eklem ağrıları, unutkanlık, halsizlik, çabuk yorulma gibi olduğu saptandı.

DHA’nın haberine göre; merkezde görevli olan Dr. Melek Demircan, 2 yıllık takip sürecinde elde ettikleri verilere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Hastalarımızı Covid geçirdikten sonra hastaneye yatışları varsa taburcu olduklarından 1 ay sonra hastaneye yatışları yoksa karantina bitiminden 1 ay sonra ilk kontrollerimize çağırıyoruz. Daha sonra belirli aralıklarla takiplerimize devam ediyoruz. Bugüne kadar toplam 2 bin 500 hastamızın kontrollerini yaptık. Bu hastalarımızın 145'i dördüncü kontrollerini tamamladılar. Hastamızın ilk kontrolünden sonraki ikinci kontrol 1 ay sonra takip aralıkları giderek açılıyor. Toplamda 7 kontrolümüz var. Toplam takip süremiz 2 yıl ama bu süre içerisinde hastamızın ihtiyacı doğrultusunda daha erken çağırdığımız hastalarımız da oluyor. Bazen randevusuna gelmediğinde aradığımız, tekrar Covid geçirdiğini öğrendiğimiz hastalarımız da oluyor. Sonrasındaki takipte her şeyi en başa alıyoruz ve takiplerimize devam ediyoruz.

EN BÜYÜK ŞİKAYET: NEFES DARLIĞI

Hastalarımıza yaptığımız takiplerde en sık karşılaştığımız şikayetler, hastalığı hafif geçirseler de ya da hastalık sırasında herhangi bir şikayet hissetmeseler bile karantina bitiminden sonra veya hastalık bitiminden birkaç hafta sonrasında kas ve eklem ağrıları, unutkanlık, halsizlik, çabuk yorulma gibi şikayetleri hastalarımızda görüyoruz. Bu şikayetler hastaların yaş grubundan ya da daha önceki kronik hastalıklarından bağımsız olarak gelişiyor. Daha genç olanlarda daha dinamik olanlarda, sportif faaliyetlerde bulunanlarda da ortaya çıkabiliyor. Hiçbir kronik hastalığı olmayanlarda da ortaya çıkabiliyor. Özellikle en sık karşılaştığımız problemlerden biri nefes darlığı.

Hastalarımız günlük aktiviteleri sırasında fark etmeseler bile merdiven, yokuş çıkarken, efor sarf ederken ortaya çıkan bir nefes darlıkları oluyor. Hastalarımızın kontrolleri sırasında koronavirüsün olası etkilerine yönelik olarak tetkiklerimizi yapıyoruz ve ilgili birimlere sevk ediyoruz. Yapılan tedavilerin ardından hastalarımızın şikayetlerinin gerilediğini, hayat standartlarının arttığını, çok daha rahat yaşadıklarını görebiliyoruz."

"SÜREKLİ ÜŞÜYORUM"

Eşi ve 2 çocuğuyla birlikte 2021 yılında koronavirüse yakalandıktan sonra hafif atlatan Cevahir Can Başar (52), hastalığın üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen üşüme sorunu yaşadığını, İzlem Merkezi'nde kontrollerinin belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ben, eşim ve çocuklarım koronavirüse yakalandık. Çocuklarım hastalığı evde atlattı. Biz 1 haftasını evde, 10 gün de Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde gözetimde kaldık fakat ciğerlerimize inmediği için rahat atlattık. Eşimde çok fazla ateş oluyordu. Benim ateşim olmuyordu ama ağrılarım çok oluyordu. Biraz sıkıntılı bir dönemdi sonrasında aile hekimimiz bizi Covid İzleme Merkezi'ne yönlendirdi. O günden beri 3 ayda bir buraya geliyoruz. Eşimin ve benim kontrollerimiz yapılıyor. Doktorlarımın bana söylediği, değerlerimde bazen düşme ve yükselmeler oluyor. Böbreklerimde biraz problem var. Sürekli üşüyorum, hele akşam saatlerinden sonra çok fazla üşüyorum. Biz bu hastalığı hafif atlattık ama ağır atlatanların nasıl olduklarını düşünemiyorum.”

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime