Turktime

Bilim insanları uyardı: İlaca dirençli bel soğukluğu virüsü tehdit oluşturuyor

Avustralya'da bir adamın ilaca dirençli bel soğukluğuna yakalanması yetkilileri harekete geçirdi Uzmanlar, bel soğukluğu bakterilerini hedefleyen yeni ilaçlar bel soğukluğu aşısının oluşturulmasının ilaca dirençli varyantların etkisini sınırlamak için çok önemli olduğunu ekledi.
ABONE OL
Abone Ol
Bilim insanları uyardı: İlaca dirençli bel soğukluğu virüsü tehdit oluşturuyor
Haberler / Sağlık
23 Haziran 2022 Perşembe 10:57
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Avustralya’da bir adamın bel soğukluğunun ilaca dirençli bir versiyonuna yakalanması bilim insanlarını harekete geçirdi.

Bilim insanları ‘süper bel soğukluğu’ hastalığının ‘büyük bir küresel tehdit’ oluşturduğu konusunda uyardı.

Kimliği belirsiz 50 yaşlarındaki adamın Kamboçya’da tatildeyken bir hayat kadınıyla korunmasız cinsel ilişkiye girdiği ve virüsü buradan kaptığı belirtildi. Adam, beş gün sonra eve döndüğünde ilk belirtileri görmeye başlayınca hemen bir sağlık kurumuna başvurdu.

ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ BAŞARISIZ OLDU

Tıbbi testler bel soğukluğu olduğunu ortaya çıkardı ve kendisine hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotiklerden verildi.

İlaçlar semptomlarını ortadan kaldırsa da tekrar yapılan test yine pozitif çıktı. Bu da tedavinin teknik olarak başarısız olduğu anlamına geliyordu.

Doktorlar, yeni varyantı “ilaca son derece dirençli” ve daha önce görülenlerden farklı olarak nitelendirdi. Yayılmasına izin verilirse, bel soğukluğunu tedavi edilemez hale getirebileceği konusunda uyardılar.

‘KÜRESEL DÜZEYDE TEHDİT OLUŞTURUYOR’

Avusturya Sağlık ve Gıda Güvenliği Ajansı’ndan Dr Sonja Pleininger, son vakanın ardından ortaya çıkan yeni bel soğukluğu varyantının ‘büyük bir küresel halk sağlığı tehdidi oluşturduğunu’ söyledi.

“Bu tür suşlar sürekli bulaşı sağlamayı başarırsa, birçok bel soğukluğu vakası tedavi edilemez hale gelebilir” dedi.

Hastalık tedavi edilmezse, kadınlarda kısırlık ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden pelvik inflamatuar gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hamilelerde ve yeni doğan bebeklerde kalıcı körlüğe neden olabilir.

Son birkaç yılda süper türler ortaya çıkmasına rağmen, çoğu bel soğukluğu varyantı halen tedavi edilebiliyor. Ancak özellikle Asya-Pasifik bölgesinde seftriaksona dirençli bir tür bel soğukluğu vakaları artıyor.

Şubat ayında, İngiliz sağlık yetkilileri, önceki birkaç ay içinde genetik olarak benzer dört vaka tespit ettikleri konusunda uyarmıştı.

Avusturyalı adamın yakalandığı yeni tür virüsün, Avrupa’da bel soğukluğu tedavisinde kullanılan iki ön cephe antibiyotikten biri olan azitromisine direnç gösterdiği belirtildi.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime