Turktime

Avrupa'da faiz artışı sinyali

Pandemi ve Ukrayna savaşı sonrası yaşanan ekonomik kriz, Avrupa'da büyük bir enflasyon dalgası başlattı. Ukrayna Savaşı, enflasyonu beklenenden daha yüksek bir orana çekince, Avrupa Merkez Bankası da "para politikasında normalleştirme" adımlarını hızlandırdı.
ABONE OL
Abone Ol
Avrupa'da faiz artışı sinyali
Haberler / Dünya
13 Mayıs 2022 Cuma 10:52
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

AMB'nin ilk müdahaleyi Temmuz ayında yapması bekleniyor. Avrupa'da hükümetler, yükselen enflasyonun hane halklarına etkisinin önünü kesmek için "Enflasyonla mücadele paketi ve ücret arttırımına" gidiyor. Ekonomistler, 6 ay önce, ilkbahar aylarında yükselen enflasyon ve sonbahardan itibaren faiz arttırımları öngörüyordu. Ancak Ukrayna Savaşı, enflasyonu beklenenden daha yüksek bir orana çekince, Avrupa Merkez Bankası da "para politikasında normalleştirme" adımlarını hızlandırdı.AMB Başkanı Christine Lagarde, Slovenya'dan yaptığı açıklamalarda, Euro bölgesinde yüzde 7,5 oranında gerçekleşen enflasyon rakamının artmasından duyduğu endişeyi dile getirdi ve hükümetleri enflasyon karşıtı önlemler almaya çağırdı. AMB'nin faiz arttırımları takvimiyle ilgili ilk ipuçlarını veren Lagarde, faiz artışının Temmuz ayında gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. AMB'nin üçüncü çeyrekte yapılacak ilk Yönetim Kurulu toplantısının 21 Temmuz'da olduğunu belirten uzmanlar, faiz arttırımı kararının da bu tarihte ele alınacağına işaret ediyor.

AMB, EN SON 2011'DE FAİZ ARTTIRMIŞTI
Merkez Bankası'nın faiz arttırım kararı, Euro bölgesi ekonomilerinde bir dönüm noktası işaret ediyor. AMB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014'ten bu yana da faizler negatif oranlarda seyrediyordu. Mayıs ayı başından bu yana Avrupa merkez bankalarından, "yıl sonuna kadar negatif faiz oranlarından çıkılmalı" uyarıları geldi.

Amerika'nın Sesi'nde (VOA) yer alan habere göre Fransız Merkez Bankası Başkanı "yıl sonuna kadar pozitif faiz oranına geçilmesinin" şart olduğunu dile getirdi. Diğer merkez bankaları da bu çağrıya katıldı. AMB yönetim kurulunun 6 üyesinden biri olan Isabel Schnabel, bugün yaptığı açıklamada, "Para politikasının normalleşmesi acil hale geliyor" derken, Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın yeni başkanı Joachim Nagel de, "Temmuz ayında olabilecek bir artıştan" söz etti. Halen yüzde -0,5 seviyesinde seyreden AMB faiz oranlarının pozitife geçebilmesi için, yaz başında ilk artışın, ardından yıl sonuna kadar bir veya iki artışın daha yapılması gerekiyor. Euro bölgesindeki yüzde 7,5'lik enflasyon oranının kalıcı olmasından endişe eden AMB, 2008 finans krizinin ardından yaşanan fiyat durgunluklarının ardından, bunun "gerçek bir çağ değişikliği" olduğunu vurguladı. Christine Lagarde, "Enflasyon karşıtı dinamiklerin geri dönmesi giderek daha az olası görünüyor" diyerek, uzun vadeli politikalardan söz etti.

ÜCRET ARTIŞLARI ENFLASYONUN ALTINDA
Euro bölgesinde, ücret artışlarının enflasyonun altında kalması da bir başka önemli sorun olarak gündeme geliyor. İspanya'da, müzakere edilen ücretler Mart ayında yüzde 2,4 artarak 2011'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İspanyol Merkez Bankası, "giderek daha fazla çalışanın, ücretlerini enflasyona endeksleyen maddeler talep ettiğine" dikkat çekiyor. Avusturya'da ücretler yüzde 2,6 ve Hollanda'da yüzde 2,7 arttı. Almanya'da artışın önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi bekleniyor. Pandeminin sonunda ekonomilerin yeniden açılması, talepte ani bir artışa neden olsa da, tedarik zincirlerinin hala çok düzensiz olması enflasyonu arttıran bir etki yarattı. Ukrayna'daki savaş, başta petrol ve gaz olmak üzere tüm hammaddelere şiddetli bir enflasyon şoku ekledi. Christine Lagarde, "şok unsurların" yanı sıra "uzun vadeli faktörlerden" de bahsederek, "Fiyatlar üzerinde aşağı yönlü etkisi olan küreselleşme kesintiye uğradı. Ukrayna'daki savaş ve Çin'deki salgın şirketlere arz kaynaklarını çeşitlendirme ihtiyacını gösterdi. Böyle bir politika, ne kadar gerekli olursa olsun, bir maliyeti var. Fakat, savaşın olumsuz etkileri olsa da, muhtemelen yeşil geçişi hızlandırma gibi olumlu bir etki de yaratabilir" dedi. Lagarde, petrol fiyatlarının uzun süre yüksek kalabilme ihtimaline dikkat çekti.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime