Turktime

Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? TRT'de açıklandı!

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber'e konuk oldu. Zengin, asgari ücretle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
ABONE OL
Abone Ol
Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? TRT'de açıklandı!
Haberler / Ekonomi
22 Haziran 2022 Çarşamba 09:14
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye'de ekonomik açıdan zor günler geçiren asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca vatandaş, maaşlarına yapılacak ikinci zammı bekliyor.

Herkesin merak ettiği, temmuz ayında ne kadar zam geleceğiyle ilgili Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber'e anlattı.

ZAM ORANI YÜZDE 40 OLABİLİR

Tarkan Zengin, "Şu anda 5 aylık tüketici fiyat endeksinde oluşan enflasyon rakamı yüzde 35.64 ama hesaplamalarda yaklaşık olarak enflasyon farkını yüzde 28.14. Tabii bunda sapma olabilir. Dolayısıyla yüzde 35.64’lük bir zam haziran ayı hariç olmak üzere cepte. Merkez Bankası’nın da enflasyon tahmini 3.77. Bu tahmin gerçekleşirse yüzde 40’a yakın bir zam olma ihtimalinin yüksek" ifadelerini kullandı.

"YÜZDE 35.64 ZAM CEPTE"

Zengin, "İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de son 6 aylık TÜFE oranına göre zam alıyorlar. Onlarda da yüzde 35.64’lük bir zam cepte. Merkez Bankası’nın yüzde 3,.7 beklentisinin de yansımasıyla yine yüzde 40’a yakın olacak. Yaşlılık, engellilik, evde bakım, şehit yakını maaşları da bu oranda zamlanacak. Genel fotoğrafa baktığımızda 20 milyonu aşan bir kesimin maaşlarında yüzde 40’a yakın bir artış gerçekleşecek. TBMM’ye ek bütçe teklifi sunuldu. Orada da ek teklif sunulmasının gerekçeleri, personel zamlarına yapılacak zamlardı" dedi.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE OLABİLİR

Asgari ücrete beklenilen zam oranının yüzde 40 civarında olduğunu söyleyen Zengin, "Temmuzda yüzde 40 beklentinin üzerinde zam da masada. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız asgari ücret de işin içinde olmak üzere yapılabilecek ilave zamlar da konuşuyor. Emeklilerde taban maaşı var biliyorsunuz. 2500 TL burada da bir artış öngörülüyor. 3500 veya 4000 TL civarına çıkarılabilir. Bunun dışında da memura ve emekliye verilebilecek ilave zam da konuşuluyor. Ocak ayında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25,47 zam yapılmıştı. Enflasyon farkından kaynaklanan nedenlerle memur ve emeklilerine yüzde 30,95 zam yapılmıştı. Orada işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 2-3’lük bir beklentileri zaten var" beklentileri yükseltti.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime