Turktime

AB'de Türkiye araştırmasından çıkan sonuç: Avrupalı gençler daha olumlu!

Avrupa Parlamentosu'nun 27 AB ülkesinde yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Türkiye hakkında en olumlu görüşe sahip ülke Letonya, en olumsuz bakan ise Yunanistan oldu.
ABONE OL
Abone Ol
AB'de Türkiye araştırmasından çıkan sonuç: Avrupalı gençler daha olumlu!
Haberler / Güncel
22 Haziran 2022 Çarşamba 16:11
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Avrupa Parlamentosu'nun 27 AB ülkesinde yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Türkiye hakkında en olumlu görüşe sahip ülke Letonya, en olumsuz bakan ise Yunanistan. Katılımcıların yüzde 28'i Türkiye hakkında olumlu, yüzde 60'ı olumsuz görüş sahip.

Anket verilerine göre genç katılımcıların Türkiye hakkındaki görüşü daha olumlu. 55 yaş üstü AB vatandaşlarının sadece yüzde 22'si Türkiye hakkında olumlu görüş bildirirken bu oran 15-24 yaş grubunda yüzde 38 olarak kaydedildi.

Z KUŞAĞINA BAKIŞ AÇISI

Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa Birliği (AB) genelinde yaptırdığı bir kamuoyu araştırmasında Türkiye'yle ilgili veriler de yer aldı. Anket kapsamında katılımcılara ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Hindistan ve Türkiye'yle ilgili görüşleri de soruldu.


AB üyesi 27 ülkede yaklaşık 27 bin kişiyle Nisan ve Mayıs aylarında yüz yüze görüşülerek yapılan Eurobarometer anketine katılanların yüzde 28'i Türkiye hakkında olumlu görüşe sahip olduğunu söyledi. Yüzde 60'ı olumsuz görüş bildirirken yüzde 12'si de 'Bilmiyorum' yanıtını verdi.

EN OLUMLU BAKAN ÜLKE LETONYA EN OLUMSUZ BAKAN YUNANİSTAN
Türkiye hakkında en fazla olumlu görüş bildirilen ülke, yüzde 56 ile Letonya oldu. Bu ülkeyi Romanya (yüzde 55), Litvanya (yüzde 52), Hırvatistan (yüzde 52) ve Malta (yüzde 50) takip etti.
En az olumlu görüş bildirilen ülkeyse yüzde 4 ile Yunanistan oldu. Olumlu görüş sahibi katılımcıların oranının en düşük seviyede olduğu diğer ülkeler Kıbrıs Cumhuriyeti (yüzde 9), İsveç (yüzde 12) ve Almanya (yüzde 17) oldu.

AVRUPALI GENÇLER TÜRKİYE'YE YÖNELİK DAHA POZİTİF
AB genelinde verilen yanıtlar sosyo-demografik açıdan analiz edildiğinde, genç katılımcıların Türkiye hakkında daha olumlu görüşlere sahip olduğu görüldü. DW Türkçe'nin aktardığı ankete katılan 55 yaş üstü AB vatandaşlarının sadece yüzde 22'si Türkiye hakkında olumlu görüş bildirirken bu oran 15-24 yaş grubunda yüzde 38 olarak kaydedildi.

Ayrıca AB hakkında olumlu görüş sahibi olan katılımcıların Türkiye'ye de daha olumlu baktığı görüldü. Avrupa Birliği hakkında olumlu görüş bildirenlerin yüzde 31'inin Türkiye hakkında da olumlu düşündüğü ortaya koyulurken, olumsuz görüş bildirenlerin yüzde 23'ü Türkiye hakkında da olumsuz düşündüğünü ifade etti.

UKRAYNA'YI TAKİP ETMEYENLER TÜRKİYE HAKKINDA DAHA OLUMLU
Ukrayna savaşıyla ilgili haberleri takip edenler arasındaki Türkiye sempatisi de takip etmeyenlere kıyasla az da olsa yüksek çıktı. Ukrayna savaşıyla ilgili haberleri takip etmeyenlerin yüzde 31'i Türkiye hakkında olumlu görüş bildirirken takip edenlerin yüzde 27'si olumsuz görüş sahibi olduğunu belirtti.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Turktime